Усунення перешкод в спілкуванні з дитиною

ФОРМА ЗВОРОТНЬОГО ЗВ’ЯЗКУ  Основним позасудовим способом врегулювання спору за фактом усунення перешкод у спілкуванні з дитиною це залучення органу опіки та піклування.

  Згідно ч. 1 ст. 158 Сімейного кодексу України, за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкування з нею того з батьків, який проживає окремо від неї.

  Згідно ч. 2 ст. 158 Сімейного кодексу України, рішення органу опіки та піклування є обов’язковим до виконання. Особа, що уникає виконання рішення органу опіки та піклування, зобов’язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, який проживає окремо від дитини.

  Якщо той з батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема, якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

  В даному випадку Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.

  В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

  При вирішенні спору, щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров’я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами. За заявою заінтересованої сторони суд може зупинити виконання рішення органу опіки та піклування до вирішення спору. У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним.

  Судовим врегулюванням спору можливо домогтися:

  • визначення способу і порядку участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо від дитини;
  • встановлення графіка зустрічей з дитиною (дні, години);
  • встановлення місця проживання дитини.