Робота з кращими адвокатами

Шлюбний договір

ФОРМА ЗВОРОТНЬОГО ЗВ’ЯЗКУ



Шлюбний договір (Контракт)

Шлюбний договір (контракт) – це угода, яка можуть оформити особи, які є подружжям або особи, які вступають в шлюб. Шлюбний договір може регулювати виключно майнові відносини між подружжям, а також визначає їх матеріальні права і обов’язки у шлюбі та / або при розірванні шлюбу.
Головним завданням шлюбного договору в Україні є врегулювання майнових (матеріальних) питань, таких як користування майном, погашення кредитів, виплата боргів. При цьому, законодавством України, заборонено регулювання шлюбним договором особистих відносин між подружжям, і особистих відносин між батьками і дітьми.
 

Хто може укласти шлюбний договір?

Відповідно ст. 92 Сімейного кодексу України шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. Громадяни України які не досягли 18 років також мають законне право на укладення шлюбного договору, але через те що вони не володіють повною дієздатністю, необхідна письмова згода батьків або піклувальника, але яке обов’язково має бути завірено нотаріусом. Зокрема, особи, які проживають, в так званому цивільному шлюбі, позбавлені можливості укласти шлюбний договір.
Для неповнолітніх чоловіка та дружини, письмова згода батьків або піклувальника не потрібна, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 34 Цивільного кодексу України, особи, які не досягли повноліття, набувають повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації законного шлюбу. Тому вони мають законне право на укладення шлюбного договору.

Які документи потрібні?

Для укладення шлюбного договору необхідно мати мінімум документів: паспорт, ідентифікаційний код (ІПН), свідоцтво про шлюб (для подружжя) або довідка про подачу заяви в орган РАЦС і письмову згоду батьків або піклувальника – для неповнолітніх.

Початок і термін дії шлюбного договору

Згідно ст. 95 Сімейного кодексу України шлюбний договір, який укладено до моменту реєстрації шлюбу – вступає в силу в день офіційної реєстрації шлюбу. А в разі укладення шлюбного договору між подружжям – в день нотаріального посвідчення.
Відповідно ст. 96 Сімейного кодексу України, в шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки дії окремих прав і обов’язків. Також, в шлюбному договорі може бути встановлена ​​чинність договору або окремих його умов і після припинення шлюбу.

Зміст шлюбного договору

Згідно ст. 93 Сімейного кодексу України:

  • Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки;
  • Шлюбним договором можуть бути визначені майнові права та обов’язки подружжя як батьків;
  • Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми;
  • Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені Сімейним кодексом України, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище;
  • За шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

Чи можливо змінити умови шлюбного договору?

Внести зміни в договір можливо за взаємною згодою подружжя, яке має бути нотаріально завірене. Також ст. 100 Сімейного кодексу України передбачає можливість внесення змін до шлюбного договору на підставі рішення суду по законній вимозі одного з подружжя, де підставою для пред’явлення позовної заяви можуть послужити інтереси одного з подружжя, дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.

Чи можна відмовитися від шлюбного договору?

Право на відмову від шлюбного договору міститься в ст. 101 Сімейного кодексу України де відмова від шлюбного договору можлива лише за спільною згодою подружжя у зв’язку з тим, що одностороння відмова від шлюбного договору не допускається.
У такому випадку, за вибором подружжя, права та обов’язки, встановлені шлюбним договором припиняються з моменту його укладення або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього.

Чи існує можливість розірвання шлюбного договору?

Згідно ст. 102 Сімейного кодексу України – на вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду на підставах, що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання. Дуже важливо, що позивач повинен довести, що підстави, що викликали необхідність розірвання шлюбного договору, мають істотне значення.
 

Чи можна визнати шлюбний договір недійсним?

Відповідно ст. 103 Сімейного кодексу України, Суд може визнати недійсним шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені. Підстави для подібної вимоги відображені в Цивільному кодексі.